top of page

YABANCI DADI & AU PAIR İLE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR

Updated: Sep 13, 2021

Türkiye’de Au Pair programı genç ve orta kuşak tarafından yakından takip ediliyor. Gençler henüz lise ve üniversite döneminde yurt dışında dil öğrenmek, yeni kültürleri yaşayabilmek amacıyla Au Pair programını takip ederken daha ileri yaş grubu ise hem bu sistemden yararlanarak çocuklarına yabancı dadı, belki oyun ablası ile yeni kültürler öğretmenin fırsatını kolluyor hem de yetişkin çocuklarına yurt dışı kapılarını aralamaya çalışıyor. Yabancı çocuk bakıcısı olarak görülen Au Pair, aslında çok yönlü zengin bir program. Kültür değişim programı şeklinde tanımlanan Au Pair, çocuklar için yepyeni bir dünyanın kapısından içeriye adım atmak kadar heyecanlı ve yeni bir süreç. Au Pair yani yabancı oyun ablası, çocuk bakıcısı ile büyüyen çocuklar yaşıtlarına göre daha kaliteli bir büyüme süreci geçiriyor. Au Pair in Türkiye olarak bu konuyu biraz detaylandıralım mı?


Yabancı Çocuk Bakıcısı ve Au Pair Sisteminin Çocuklara Etkileri


Yabancı kültürlere yatkın, çok yönlü çocuklar

Türkiye’de Au Pair değişim programı en çok kültürel değişimin çocuk gelişimine etkisi sebebiyle popüler olduğunu biliyor muydunuz? Au Pair’lik yapan gençler de çocuklar da bu gelişimden payını alıyor. Yabancı dadı ile büyüyen çocuklar değişime en hazır oldukları dönemlerde yeni bir kültür ile tanışıyor. Kendi kültürü haricinde farklı kültürlerle haşır neşir olan çocukların sosyal ve yaratıcı zihin anlamında çok yönlü bir gelişime adım attığını bilmekte yarar var. Aileler, bilinçli olarak yabancı oyun ablası, bakıcı tercih ediyor, çocuklarının sosyal ve zihinsel gelişimine önem veriyor.


Özgüveni yüksek, sosyal çocuklar

Çocukların belli bir yaşa kadar sınırlı bir çevreye sahip olduğu aşikâr. Ev, park, akraba üçgeninde büyüyen çocuklar çekingen olabiliyor. Özellikle de kardeşi olmayan çocuklar sosyal çevreyle iç içe bir yaşama sahip değilse içe kapanık, utangaç olabiliyorlar. Yabancı çocuk bakıcısı ve enerjisi yüksek oyun ablaları, çocuklarla gün boyu birebir vakit geçirdiği için çocuklardaki özgüven eksikliğini giderebiliyor. İstatistikler ve ebeveyn gözlemlerine göre Au Pair ile büyüyen çocuklar sosyal gelişim bakımından fark edilir bir özgüvene sahip oluyorlar.

Yabancı dil öğrenmede etkin beceri

Yabancı dil öğrenmek için en etkili yollardan biri Au Pair’lik yapmak ya da çocukları Au Pair yapan gençlere emanet etmektir. Yabancı çocuk bakıcısı ve oyun ablası İngilizce ya da farklı dillerde konuşarak çocukların dili doğal iletişim, doğal yaşam içerisinde öğrenmesini sağlıyor. Au Pair’lik yapan kişi o ülkenin dilini özümserken, çocuklar da Au Pair’in dilini öğreniyor. Kültür ve dil değişimi kapsamında Au Pair programının herkese kazancı var. Belli bir yaşta yabancı dil ile temas eden çocukların diğer dilleri de öğrenmede doğal bir beceri kazandığını unutmamak gerekiyor. İşbu sebeple Türkiye’de Au Pair programı ailelerin odak noktasında yer alıyor.

Dünya vatandaşı çocuklar

Au Pair programı çocukların farklı kültürler olduğunu görmesini sağlıyor, yabancı kültürlere aşinalığını artırıyor ve aslında birey olmasına katkıda bulunuyor. Erken yaşlarda farklı kültürlere ve dillere aşinalık kazanmak çocuklara çok kültürlü bir zihin sağlıyor. Çocuklar büyüdüğünde tek seçeneğinin kendi çevresi olmadığını biliyor, eğitim ve sosyal yaşantısını şekillendirebiliyor, daha yaratıcı düşünebiliyor. Lise – üniversite gibi daha yetişkin dönemlerinde ise adeta bir dünya vatandaşı gibi hareket edebiliyorlar. Yabancı kültürlere aşinalık bir ömrü etkileyebiliyor. Yabancı çocuk bakıcısı tercih eden aileler, çocuk yetiştirme sorumluluğunu bir yardımcıyla üstelik enerjisi yüksek bir yardımcıyla paylaşırken çocuğunun geleceğine de yatırım yapmış oluyor.


Sizler de çocuğunuzun bu özellikler ile büyümesini isterseniz, detaylı bilgilendirme için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

40 views0 comments

Recent Posts

See All