top of page

Türkiye’de Au Pair Kültürel Değişim Programı

Au Pair’in tanımını bir önceki blog yazımızda vermiştik. Türkiye’de ve özellikle batı dünyasında çok yaygın bir kültürel değişim programıdır. Au Pair ile çeşitli ülkelere gitme, farklı kültürleri tanıma şansı bulan kişiler hem çalışıyor hem de yabancı dil becerisini geliştiriyor. Au Pair denince akla ilk önce yabancı dadı geliyor ancak Au Pair’liğin dadılığa indirgenmesi basitliğe kaçıyor. Zira Au Pair kültürel değişim programıdır. Programın amacı gençlerin farklı ülkelerde, çocuklu ailelerin yanında yaşayarak o ülkenin kültürünü, değerlerini, dilini öğrenmesidir. Konaklama, cep harçlığı gibi imkanlar sunulan Au Pair, aslında bir çeşit seyahat türü kabul ediliyor. Türkiye’de Au Pair, popüler bir program sayılıyor. 18 ila 28 yaş arası gençler, Au Pair programını bir fırsat görüyor, Amerika başta olmak üzere birçok ülkede yaşama şansı buluyor. Aynı şekilde de Türk aileler yurt dışından Au Pair getirerek, çocuklarının sosyalleşmesine ve de dil yeteneklerine çok büyük katkıda bulunuyorlar.


Au Pair Programı ile Yabancı Dil Öğrenmek ve Öğretmek

Au Pair kültürel değişim programı olmanın hakkını sonuna kadar veriyor. Programa dahil olan kişiler, kolaylıkla yurt dışına adım atabiliyor, birçok konuda kendini geliştirebiliyor. Yabancı bir ülkede oyun ablası, yabancı dadı tecrübesi edinmek yeni kapıların aralanmasını sağlıyor. Au Pair Türkiye ile yurt dışına yabancı oyun ablası ya da dadı olarak gidenler, haftanın belirli günlerinde, belirli saatlerinde annelere yardımcı olarak bir yaşam kurabiliyor. Çocuklarla ilgilenmesi, çocuklarla oyun oynaması, oyun oynarken dil yeteneğini geliştirmesi, kahvaltı hazırlanması, toplanması gibi basit ve anneye yardımcı olacak işleri üstlenmesi bekleniyor. Tüm bu süreçte Au Pair’lik yapan gençler, yabancı dili, İngilizceyi veya gittiği ülkenin dilini doğrudan yaşayarak öğreniyor veya Türkiye'de bir Au Pair ise bunu çocuklara öğretiyor. Akademik zorluklarla uğraşmıyor. Son derece ekonomik bir yabancı dil öğrenme ve öğretme, kültür yaşama programı kabul edilen Au Pair, adaylara eğitim vizesi imkânı da doğuruyor. Yabancı bir dadı gibi olarak başlanan program bir noktada Au Pair adayının da isteğiyle eğitim programına dönüşebiliyor.


Au Pair ile Öğrenim Vizesi

Au Pair ile yabancı çocuk bakıcısı olarak kalmak ve süreyi tamamlamak mecburiyeti yok. Au Pair adayları dilerse mevcut vizelerini öğrenim vizesine çevirerek birçok alanda eğitim alabilir, yurt dışında eğitim alma şansı bulabilir. Birçok Au Pair, bu fırsatı değerlendiriyor; eğitim, iş, oturum izni gibi ek fırsatlardan yararlanabiliyor. Yurt dışında belirli süreyi kapsayan bir dil eğitimine gitmek kişiler için yeterli eğitimi sunmazken Au Pair ile yurt dışında senelerce yaşamak dili tüm yönleriyle keşfetmek, sokak kültürünü tanımak, iş ve sosyal yaşamda var olmak gibi kişinin tüm yaşamını etkileyecek donanımı sunuyor. Türkiye’de Au Pair tüm bunlar değerlendirildiğinde daha da kıymetli hale geliyor.


Au Pair ile Herkes Mutlu

Au Pair kültürel değişim programı, yabancı bir çocuk bakıcısı hizmeti olarak görülse de çok yönlü ve gerçek anlamda kültürler arasında bir değişimin, yeniliğin yaşamasını sağlayan gelişmiş bir sistem. Türkiye’de Au Pair, Au Pair Türkiye, keşfedildikçe ilgi gösterilen bir programa dönüştü. Gençler, gelecek planlarını dahi bu yönde planlayabiliyor. Au Pair değişim programı, çift taraflı bir kazanç sağladığından programa dahil olan herkes mutlu oluyor. Aileler ve bekar anneler kendilerine bir yardımcı bulurken Au Pair’ler ise yeni bir dünyanın keşfine çıkıyor. Aslında kültürel keşif anlamında da çift yönlü bir durum söz konusu. Aileler de tıpkı Au Pair’ler gibi yeni bir kültürü, yabancı dili öğreniyor. Yabancı oyun ablası ya da daha kapsamlı yabancı dadı işi ülkemizde tam zamanlı iş görünüyor. Yurt dışında ise değişim programı olarak kabul görüyor, ailelere ve yabancı dadıya özgür alanlar bırakılıyor.


Türkiye'ye Başvuran Au Pair Adayları

Türkiye'ye başvuruda Au Pair'lerin son zamanlarda Afrika ülkerinden olduğunu görmekteyiz. Bunun bir çok sebebi bulunmakla birlikte biz bunları burada konuşma taraftarı değiliz. Türk aileler ise çocuklarının daha çok Batı kültürü ile ve de native speaker'lar ile ister İngilizce olsun ister Fransızca veya İspanyolca ile büyümesinden yana. Bu konuda zor bir dönemden geçen Türkiye'nin son yıllarda uyguladığı göç politikası Batı ülkelerinden gelen başvuruları bir hayli azaltmış durumda. Kaliteli, eğitimli, görgülü ve de native olan adaylarımızda son yıllarda ciddi bir düşüş yaşanmaktadır. Biz Au Pair in Turkey olarak, bu süreçte zorluk yaşasak da, hiç bir zaman kalitemizden ödün vermeyip hala en yüksek profildeki adaylar ile çalışmamıza devam etmekteyiz. Süreçlerimiz biraz uzasa da sonuçlarımız hala aynı mutlu aileler ve de Au Pair'ler olarak devam etmektedir. Sizler de eğer bilgi almak isterseniz, buradan başvurunuzu tamamlamanızı öneririz.


Au Pair in Turkey Team

22 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page