top of page

OYUN ABLASI NEDİR?

Updated: Jun 8, 2020

Siz de oyun ablası nedir diye soranlardan mısınız? Türkiye'de oyun ablası teriminin kullanımı ve de ailelerin çocukları için oyun ablası araması son dönemlerde bir hayli hız kazanmış gözüküyor. Aileler oyun ablası iş ilanları için internetten bir çok arama gerçekleştiriyor. Peki oyun ablası nedir? Çocuğunuza ne tür faydaları olur? Kimler oyun ablası olabilir? Bu sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

Günümüzde eğitimli ve bilgili aileler çocuklarına bir hayli değer vermekte ve de her konuda onlara destek olmaya çalışmaktadır. Çocuklar gün içerisinde ders çalışmak, oyun oynamak ya da sanatsal ve bilimsel etkinliklerde yer almak gibi konularla meşgul olmaktadır. Çocukların sağlık gelişimi için bu konularda bir çok desteğe ihtiyaçları vardır. Ailelerin yetersiz kaldığı veya zaman bulamadığı durumlarda bunları sağlamak amacıyla, yeni bir iş kolu ortaya çıkmıştır. İşte bu görevleri başarı ile yerine getirebilen kişilere oyun ablası adı verilmektedir. Peki bu kişileri kimlerden seçmeliyiz?


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu kişiler çocukların daha çok sosyal ve de kültürel gelişiminden sorumludur. Çocukların kişisel bakımları ile ilgilenen çocuk bakıcıları ile kesinlikle karıştırılmamalıdır! Bir oyun ablasından çocuğun yemeğinden, temizliğinden ve bakımdan sorumlu olmasını pek isteyemeyiz. Bunu daha çok çocuk bakıcıları yapmaktadır. Oyun ablasının gereklerini yerine getirecek olan kişiler daha çok üniversite öğrencisi/mezunu ve de belirli bir sosyal kişiliği oturmuş kişilerdir.


Ailelerimiz genelde yaz tatillerinde, çocukların okul dönemi olmadığı zaman oyun ablasını tercih ediyorlar. Son dönemlerde ise pandemi neticesinde evde kalan çocuklarına oyun ablası arayan ailelerimiz sayısı bir hayli artmış durumda.

Oyun ablası Türkler'den olacağı gibi yabancılardan da olabilir. Özellikle sizler de çocuğunuzun yabancı dil gelişimine önem veriyorsanız yabancı bir oyun ablası düşünebilirsiniz. Bu durumda aslında biraz da Au Pair düşünebilirsiniz. Au Pair ve Nanny nedir yazımızdan ise Au Pair hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Arasındaki farktan kısaca bahsetmek gerekirse, Au Pair uzun dönemli olarak, evinizin bir odası verilerek yatılı kalan, farklı bir ülkeden kültür değişimi için gelmiş, ailenizin üyesi olmaya aday bir bireydir. Çocuklarınızın hem gelişimine destek olacak, hem de aileye ev işlerinde yardımlarda bulunacaktır. Oyun ablası ise daha çok yatılı olmayan kısa dönemli çalışacak ve sadece çocuklarınızla ilgilenecek bir bireydir.


Ücretler kişiden kişiye değişmekte olup adaylar kendi fiyatlarını genelde kendileri belirlerler ve de bu yüzden farklı ücretler görmek bir hayli olasıdır. Şunu unutmamak gerekir ki çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır ve de burada onların gelecekleri söz konusudur. Bu yüzden kaliteli ve de güvenilir bir hizmetin çocuklarımıza verilmesi şart olmalıdır. Siz de eğer kendinize güvenilir bir yerden, kaliteli bir hizmet arıyorsanız bizimle aşağıdaki linkten iletişime geçebilirsiniz.


https://www.aupairinturkey.com/aupairinturkey-application