top of page

Au Pair ve Yabancı Dadı Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

Au Pair, kültürler arasında köprü olan ve ailelerle birlikte yaşayarak çocukların sosyal, akademik yönünü destekleyen bir tür oyun ablalığıdır. Yabancı dadı olarak da sıklıkla anılan Au Pair, Türkiye’de geniş kitlelere hitap ediyor. Zira aileler çocuklarının bakıcı ihtiyacını yabancı oyun ablası ya da dadı ile gidermeyi daha makul buluyor. Neticede yabancı bir oyun ablası ile her ebeveyn yabancı dil konusunda gerçekten faydalı ilk adımı atmış oluyor. Çocuklarının yabancı dil öğrenmesini, kültür çeşitliliğini erken yaşta keşfetmesini isteyen ebeveynler, çözümü Au Pair yani yabancı dadılarda buluyor. Yabancı bakıcıların bu konuda donanımlı olduğunu görmemek mümkün değil. Ülkemize bakıcılık yapmak amacıyla gelenler, Türk ailelerinin yoğun ilgisiyle karşılıyor. Muhtemelen sizler de çocuk ya da çocuklarınız için yabancı bir dadı yani Au Pair arıyorsunuz. Peki, Au Pair ararken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Biz biliyoruz, gelin birlikte inceleyelim;


Resmi Bir Ajans ile Bağlantı Kurun

Yabancı dadı arayışınızda ilk dikkat edeceğiniz daha doğrusu temas kuracağınız yer resmi bir ajans/şirket olmalıdır. Freelance şekilde Au Pair’lik yapan ya da yabancı oyun ablası olduğunu söyleyen birçok kişiyle karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir yere bağlı olmayan bu tarz kişilerin ne kadar güvenli, donanımlı olduğu şüphe yaratıyor. Hali hazırda Türkiye'de olan ve de hiç bir şekilde sertifikaları, belgeleri kontrol edilmeyen bu kişiler aslında çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişiler olmamalı. Çocuğunuz için en iyisini düşündüğünüze eminiz, o halde yabancı bir bakıcı ararken lütfen ajans/şirket aracılığıyla hareket edin, pişman olmazsınız. Au Pair in Turkey olarak bizler sizlere sunduğumuz adayların, sabıka kaydı, üniversite diploması, ilk yardım sertifikası, referans kontrolleri, çocuk bakıcılığı üzerine varsa sertifikaları gibi her türlü bilgi ve belgeleri kontrol ederiz.

Eğitimli Bir Au Pair Tercih Edin

Üniversite mezunu Au Pair'ler şüphesiz ki lisans eğitimi olmayan Özbek, Filipinli, Türkmen gibi bakıcılar arasından sıyrılıyor. Bu konuda hizmet alan tecrübeli aileler de üniversite mezunu, eğitimli, donanımlı yabancı dadılar tercih edilmesini öneriyor. Eğitimli bir dadının sorumluluk sahibi, bilinçli, enerjik, donanımlı olacağı aşikâr. Elbette yabancı dadı arayışınızda ilk önerimize uyup resmi bir kanal aracılığıyla hareket ederseniz eğer eğitim yönünden istediğiniz özelliklere sahip bir dadı, Au Pair bulabilirsiniz. Çocuğunuzun geleceğini sizler de aydınlatmak istiyorsanız bunu tabi ki de ancak eğitimli, görgülü, oturmasını kalkmasını ve nerede nasıl davranması gerektiğini bilen kişilerle yapabilirsiniz.

Dadı Hakkında Temel Bilgileri İsteyin

Dadının yaşı, eğitimi, tecrübeleri, sağlık bilgileri, yaşadığı yerler, ülkenizdeki bulunma amacı, neden Türkiye'yi seçmek istemesi, alerjileri, ailesinin Au Pair olma konusundaki düşünceleri, yetenekleri ve aklınıza takılan çeşitli bir çok temel bilgileri isteyiniz. Karşınızdaki kişinin çocuk bakmaya uygun olup olmadığını ve ihtimalleri bu şekilde öngörebilirsiniz. Türkiye’de Au Pair gün geçtikçe yaygınlaşıyor ancak ilk kez tecrübe edecek olanların aklına takılan her konuda Au Pair ile ilgili araştırma yapmasını öneriyoruz.


Au Pair'in Referanslarını Öğrenin

Au Pair, yabancı dadı, oyun ablası… Türk ya da yabancı fark etmeksizin çocuğunuzun bakımını, oyun oynayacağı keyifli anlarını emanet edeceğiniz kişinin tecrübesine mutlaka bakmalısınız. Daha önce çocuk bakmış mı? Çocuk psikolojisinden anlıyor mu? Çocuğunuzun özel durumuyla baş edebilecek mi? yeterli donanıma sahip mi? Sabırlı mı? Sorumluluk bilinci yüksek mi? Çocukların gelişimini destekleyecek niteliklerde mi? Yabancı bir oyun ablası arayışınızda bu soruların cevaplarını kesin olarak almalısınız. Bu ve benzeri onlarca sorunun cevabını ancak referans kontrolü ile alabilirsiniz. Bu referansların, eşleşme olduktan sonra iletişim adreslerini acenteden rica edip Au Pair süresi boyunca kendileri kontakta kalabilirsiniz. Hiç kimse daha önce hiç çocuklarla bir iletişimi olmayan bir insana çocuklarını emanet etmek istemez.


Au Pair Türkiye, gerçek anlamda çocukların yaşam kalitesini artıracak donanımlı dadılardan, oyun ablalarından oluşuyor, zaman geçtikçe seçenekler artıyor. Au Pair in Turkey ekibi olarak yabancı bakıcı, oyun ablası, nanny, au pair arayanlara profesyonel hizmet veriyoruz. Güvenilir, sağduyulu, sorumluluk sahibi, enerjisi yüksek Au Pair’ler için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.
59 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page