top of page

AU PAIR VE NANNY NEDİR?

Au pair nedir veya nanny nedir son zamanlarda sorulan sıkça sorular arasında yer almaya başladı. Ülkemizde bu tür terimlerin ve de çocuk bakıcısı arama oranları geçmiş yıllara göre bir hayli fazla. Bunun sebepleri arasında kadın nüfusunun çalışma hayatına her geçen yıl daha fazla dahil olması, aile olarak gelirin artması, ülke olarak nüfusumuzun her geçen gün daha da artması, devletin verdiği teşvik primleri gibi nedenler söylenebilir. Au pair nedir sorusuna gelecek olursak, Au Pair Fransızca bir kelime olan ''eşittir'' anlamında kullanılmaktadır. Buradaki amaç da bu program altında aileye dahil olan kimsenin ailedeki herhangi bir üye ile eşit olduğu vurgulanmaktadır.

Au Pair programı başka bir kültürü deneyimlemek ve herhangi bir ailenin yanında yabancı bir ülkede yaşayarak aileye yardımcı olmak koşulu ile yeni bir dil, kültür öğrenmek isteyen kişileri aileler ile bağlayan bir programdır. Özel bir oda ve bir miktar cep harçlığı karşılığında, Au Pair çocuk bakımı ve kolay ev işleri ile ilgili işleri üstlenir ve de aileye yardımcı olur. Türkiye'de genellikle aileler Au Pair programına çocuklarına küçük yaşta yabancı dil öğretmek amaçlı dahil olurlar. Yabancı Au Pair'lerimiz katıldıkları ailelere her türlü yardımca bulunur ve de çocuklarına her türlü destekte bulunurlar. Çocukları okula götürür okuldan getirir, akşamları beraber İngilizce(veya başka yabancı bir dil) oyunlar oynarlar bu da çocuğun hem sağlıklı bir gelişimine hem de yabancı dil eğitimine katkıda bulunur.

Nanny ise aslında bildiğimiz çocuk bakıcısıdır. İngilizce'den gelme bir terimdir. İsteğiniz doğrultusunda yatılı olarak evinizde kalabilir veya kalmayabilir. Nanny'ler genelde belirli saatler karşılığında aileye ve de ülke kültürüne pek de dahil olmayıp maaşlı çalışan kişilerdir. Au Pair programından farklıdır. Yabancı bir çocuk bakıcısı yine çocuğunuza yabancı bir dil konusunda yardımcı olabilir. Evinizde bir kişinin kalmasını istemiyorsanız ve de buna pek sıcak bakmıyorsanız o zaman belirli saatler için bir nanny ile sizin de evde olduğunuz saatlerde anlaşabilirsiniz. Nanny'lere ev işleri konusunda yardım talebinde bulunabilirsiniz. Yabancı Nanny bulma konusunda da sizlere yardımcı oluyoruz.

Au Pair'lere de nanny'ler gibi ev işlerinde yardımcı olmasını da talep edebilirsiniz. Tabi ki bu da onları hizmetçi gibi kullanmak anlamına gelmemelidir. Sonuçta bu programın amacı onları eve hizmetçi gibi getirip onlara temizlik işleri, yemek yaptırmak değildir. Bu konuda dikkatli olunması gereklidir. Avrupa'da ve de özellikle Amerika Birleşik Devletlerin'de bir hayli popüler olan bu uygulama yavaş yavaş ülkemizde de rağbet görmeye başlamıştır. Sizlere bu konuda desteğimiz 5 yıldır devam etmektedir ve de